↑ Return to Úvod

Pergoly, altány, garážové přístřešky

Každá stavba je individuální a přímo na míru pro vás. Vybereme s vámi nejvhodnější krytinu, možností je několik, průhledný polykarbonát od firmy lanitplast, šindel v různých barvách, plechová krytina a nebo střešní taška. Dřevu dáme ochraný nátěr lazurou Impranal Profi v různých barevných odstínech.

Pojem pergola se používá v několika významech, ale primárně se jím označují zahradní stavby různých charakterů. Pergola může být jednoduchá dřevěná konstrukce určená k podepření popínavých rostlin, stejně tak jako polootevřený nebo otevřený obytný přístřešek k venkovnímu posezení. Pergola je klasickým příkladem zahradní architektury. Máte pro ni na své zahradě dostatek místa?

Místo na pergolu se vždy musí najít zcela individuálně, stejně jako materiál, tvar a velikost pergoly. Pergola může stát v prostoru zahrady samostatně, nebo může být napojena na jinou stavbu – třeba na verandu domu. Pergola se ale může stát i pokračováním a estetickým prodloužením garáže, zahradního domku nebo ji lze přisadit k zahradní zdi, u které je také zahradní gril nebo udírna. Pergola pak tvoří vlastně letní kuchyni i místo k odpočinku. Právě takové komponování vašeho obytného exteriéru – zahrady, je předmětem zahradní architektury, která pak navazuje a ovlivňuje i architekturu obytné budovy – rodinného domu.

Pergolu lze představit  před francouzské okno obývacího pokoje a zastřešovat tak terasu před nimi. Je to velmi efektní a v teplých měsících si prodloužíte obývací pokoj o plochu terasy.

Zahradní pergoly různých typů si můžete prohlédnout v naší fotogalerii

Altánek je stavba otevřená, vzdušná, většinou čtvercového tvaru jejíž stěny jsou vyrobeny z laťového mřížoví, a nebo altánek tvoří jen sloupy a střecha většinou do tvaru jehlanu. Krytina může být z efektních přírodních materiálů jakou jsou došky, ale také z asfaltových šindelů.

Garážové stání je levný a často velmi elegantní způsob jak zajistit vašemu autu kryté venkovní stání bez toho, abyste museli stavět poměrně drahou garáž. Kvalitní přístřešek je praktickým řešením ochrany vašeho vozu před sněhem, deštěm, kroupami, padajícím listím, větvemi, ale i ostrým sluncem. Měl by tak být vyroben z dostatečně odolného materiálu. Obecně lze rozlišit garážová stání a venkovní přístřešky pro auta na dva druhy samostatně stojící a napojená na stávající objekt.

Různé garážové přístřešky si můžete prohlédnout v naší fotogalerii